Material design w Chrome

Material design w Chrome

Android Lollipop wnosi do systemu Google wiele wizualnych zmian, również w wyglądzie przeglądarki, która teraz dostosuje się do przeglądanej strony.

Android Lollipop premierę miał już 2 miesiące temu. Do tej pory mało kto otrzymał aktualizację do nowego systemu, który przynosi naprawdę wiele wizualnych zmian. Poza samym systemem, którego wygląd raz na zawsze powinien zakończyć spór o to czy Android jest brzydki czy nie, Google wprowadziło zmiany również w wielu swoich aplikacjach. Nas najbardziej zainteresowała niewielka, choć bardzo wyraźna zmiana w interface przeglądarki Chrome.

 

 

Modyfikacja, o której mowa to dodanie możliwości zarządzania kolorem całego interface przeglądarki, a także paskiem powiadomień. Oznacza to, że tworząc strony internetowe możemy od teraz dostosować interface przeglądarki tak, by dopasować go do projektu strony internetowej. Co istotne - Google nie daje nam pełnej możliwości zarządzania wyżej wymienionymi elementami. Tak naprawdę możemy zmienić tylko tło pod paskiem adresu przeglądarki. Pasek przeglądarki automatycznie zostanie zmieniony na nieco jaśniejszy niż wybrany przez nas kolor, z kolei pasek powiadomień będzie ciemniejszy od tego koloru. Google takim ruchem zapewne chce "przypilnować", by interface przeglądarki był za każdym razem czytelny i zawsze zgodny z wytycznymi Material Design, który z dnia na dzień staje się coraz bardziej popularny i zyskał już szerokie grono zwolenników.

 

Zmiana jak widać niewielka, dotyczy również (aktualnie) tylko jednej przeglądarki i w tylko jednym systemie. Nie zmienia to jednak faktu, że kierunek, w którym podąża Google w stosunku do stron internetowych wydaje się być coraz bardziej spójnym. Możliwość zmiany interface, wysyłanie powiadomień, obsługa lokalizacji, możliwość uruchomienia wibracji i wiele innych API, które przez cały czas są rozwijane, mogą niebawem bardzo mocno zmienić sposób użycia i nawigacji po stronach internetowych.

 

Poczekamy, zobaczymy :)

 

PS.

Oczywiście wszystkie nasze strony stworzone po premierze Androida 5.0 Lollipop używają już nowej funkcji Chrome. Wygląda to naprawdę świetnie! :)

comments powered by Disqus