Internet Explorer 8 przechodzi do lamusa

Internet Explorer 8 przechodzi do lamusa

Jeszcze rok temu Internet Explorer 8 używany był przez ponad 3% polskich internautów co było bolączką (na pewno) wszystkich web developerów, twórców stron internetowych.

Wersja 8. przeglądarki Microsoftu przez dłuższy czas cieszyła się dużym powodzeniem wśród użytkowników Windows XP. Po premierze Windows 7, Microsoft wprowadził wersję 9., która rozpoczęła wciąż trwający proces "umierania" ósemki. Od 2011 roku przeglądarka, która wówczas była używana przez niemal 16% internautów, zaczęła tracić udziały na rzecz nowej wersji przeglądarki.

 

Minęły niemal 2 lata i w końcu nowsza wersja odebrała ponad połowę udziałów na rynku przeglądarek wersji 8, gdy obie wersje miały po około 9% rynku. Taka sytuacja nie trwała zbyt długo. Chwilę później wydana została wersja IE10, która zaczęła odbierać udziały poprzednim wersjom, ale w zdecydowanie różnym tempie. IE9 pojawił się wraz z wersją "7" systemu operacyjnego Microsoftu, ale dla Windows XP nie przygotowano aktualizacji. IE10 z kolei pojawił się również jako aktualizacja na Windows 7, dlatego IE9 szybko stracił na popularności. To doprowadziło do raczej dziwnej sytuacji - wersja 8 znów miała większe udziały niż wersja 9, co właściwie ma miejsce do dzisiaj.

 

Jak już wcześniej wspomniałem, IE8 w 2014 roku był przeglądarką używaną przez ponad 3% użytkowników internetu. Nie jest to wiele, ale wymagało to ciągłego wsparcia dla tej, bardzo starej wersji przeglądarki, która nie wspierała większości nowoczesnych technologii, takich jak HTML5 czy CSS3 oraz wymagała używania przeróżnych dedykowanych rozwiązań technicznych.

 

Nadszedł jednak w końcu czas, kiedy nowsze wersje wyparły te najstarsze. Dziś IE8 ma już tylko 0,9% użytkowników, a zapewne do końca roku spadnie o kolejne 0,1 - 0,2%. To oznacza, że developerzy nareszcie mogą zakończyć wsparcie dla tej przeglądarki, która często spędzała sen z powiek wielu programistów i windowała ceny i czas realizacji stron internetowych. Kończymy zatem wsparcie dla przeglądarek Internet Explorer w wersji mniejszej niż 10 dzięki czemu będziemy w stanie wykonać kolejne zlecenia jeszcze szybciej! :)

 

comments powered by Disqus